Ghee - it's butter, but 10 times more expensive

,

Ghee – It’s Butter, But 10 Times More Expensive

Advertisement

I want to make it very clear that this is not an attack on Anna Walker. This is not even an attack on the post she made about ghee – GET REAL GUIDE to Ghee. In fact, it’s not even her own post, it’s a bunch of marketing propaganda written by a professional copywriter, who, most likely, works in Organic Valley’s marketing department.

Usually, it’s common practice and the owners of blogs are rewarded in some way. The reward may be money, or a supply of the advertised product. Very similar to product placements in movies and music videos. I have absolutely no problem with such practices, unless the company clearly misleads the consumer.

That post is what inspired me to write this, because the very last comment I left was not approved/was deleted, and because this is a perfect example of how full of shit deceitful marketing the food industry is.

A little prehistory. A week ago I stumbled upon her post about ghee and left the following comment:

comment 1

Anna:

comment 2

Me:

comment 3

Anna:

comment 4

This is where it gets interesting. All these claims is what triggered me to do more research on what ghee is and where these claims came from. So I decided to compare nutritional value of normal butter versus clarified butter, which is what ghee is. I found that 100 grams of butter are almost identical to 100 grams of ghee.

To be fair, I do suspect that concentration may be different in ghee, but I could not find any good evidence of it online. If you know a source, please link to it in the comments.

Since butter is ghee, literally, the next step would be to compare prices, right? I mean, if it’s the same thing, why would you want to pay more, correct? And that’s when I got really pissed. I discovered that a 13 ounce jar of Ghee by Purity Farms costs a staggering $15.84 on Amazon.

I immediately went to point that out. Butter and ghee are the same thing nutrition wise, but the price difference is ridiculous. I don’t know where you are from, but here 200 grams (7 ounces) of butter cost between €1.20-€1.50. That’s without looking for good deals!

I went on a small rant at her blog, because I was literally pissed. But the comment was never approved, hence this post.

Why? Well, because companies do not like when you point out the fact that they are trying to sell you exactly the same thing, but at a much higher price.

What about ghee benefits?

There are many benefits presented on her website and on other various blogs and websites. But these benefits do not come from the actual product (Ghee by Purity Farms). These benefits come from minerals and vitamins, which are naturally present in butter. The only unique benefit of ghee over butter would be a longer shelf life. Every other benefit already comes naturally from butter.

What if I still want ghee?

If you’re asking this, you probably didn’t get it. Ghee is fine. I am not against ghee, I am against the way this particular company decided to advertise their product by misleading the consumer.

I personally have never tried ghee and am very curious how different it is from butter, taste wise. But I am not going to spend $16 on it. Especially when I found out how easy it is to make at home. Take a look.

In a nutshell

What to take away from this story? Don’t believe everything you read online. Don’t believe everything that companies tell you, because their tactics may be extremely deceitful. I am not saying that every company is bad, or every product is bad.

I’m saying that you, as a consumer, should be able to think for yourself, rather than blindly believing pretty stories copywriters write specifically for you.

Think for yourself, rather than blindly believe pretty stories copywriters write for you. Click To Tweet

 

Advertisement

Written by Mark Forge

Mark Forge is the founder of FatForge - an information website dedicated to busting nutrition myths, scams and lies while helping people turn their weight around. If you want to lose weight I suggest starting here.

4 Comments

Leave a Reply
  1. How can you expect us to trust your word when you clearly do not understand what those words mean?? You seem to think “literally” means “figuratively”… What else are you misinformed about?

  2. You mentioned misleading marketing while having a misleading title! As a disclaimer, I would never (and I also don’t know why anyone would ever) buy ghee. It’s too expensive! At the same time, there are some pretty big practical differences. First, and most important, ghee and butter have different smoke points by nearly 150 F, which means that you can saute, fry, sear whatever in ghee, which you can’t do with straight butter. Second is the flavor. Ghee takes on a little bit of a nutty aroma and flavor when it is made well. As a tradeoff, it’s a little less buttery and dairy-y.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CommentLuv badge

Top 5 carbohydrate sources for weight loss

Top 5 Carbohydrate Sources for Weight Loss

Top 5 protein sources for weight loss

Top 5 Protein Sources for Weight Loss